Bóle obręczy barkowej – działanie masażu w dysfunkcjach barku

Z bólem barku, który jest jednym z najbardziej ruchomych stawów, borykają się zarówno sportowcy, jak i osoby pracujące fizycznie. Zespół bolesnego barku może wystąpić też z powodu stanu zapalnego lub procesu zwyrodnieniowego. W naszym artykule piszemy o działaniu masażu w bólach barku, a także o tym, jakie techniki fizjoterapeutyczne stosuje się w rehabilitacji stawu barkowego. Przybliżamy także badania, które pozwalają dokładnie zdiagnozować, co jest przyczyną bólu barku. Zachęcamy do lektury!
Rehabilitacja barku – metody fizjoterapii stawu barkowego
Do technik, które fizjoterapeuci stosują w rehabilitacji sportowej u osób z bólem barku, należą m.in.:
-
Kinetic Control
-
Neurac
-
Terapia manualna (metoda Cyriaxa, Kaltenborna oraz techniki tkanek miękkich)
-
Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
-
Kinesiotaping
-
Ćwiczenia stabilizacyjne.
Wymienione metody fizjoterapeutyczne są stosowane także u osób, u których bóle stawu barkowego nie są związane z uprawianiem sportu, a ich przyczyną są przeciążenia (np. w pracy). W obu tych grupach pacjentów fizjoterapeuci mogą zalecić także specjalnie dobrane zaopatrzenie ortopedyczne. Sprawdza się ono zwłaszcza po urazach (np. naciągnięciach lub naderwaniach mięśni okolicy barkowej).
Inne podejście fizjoterapeutyczne konieczne jest u osób ze stanem zapalnym stawu barkowego. Wtedy nie wszystkie zabiegi mogą być stosowane, więc postępowanie rehabilitacyjne obejmuje wsparcie wyciszenia stanu zapalnego. Z kolei, jeżeli przyczyną problemów z barkiem są dysfunkcje, które obejmują też nerw ramienny, dobrze sprawdzają się m.in. neuromobilizacje i metoda PNF. Dodatkowym wspomaganiem rehabilitacji jest odpowiednio dobrana przez specjalistę autoterapia i ćwiczenia.
Jak działa masaż w bólu barku?
W przewlekłych dysfunkcjach stawu barkowego fizjoterapeuci korzystają także z oddziaływania masażu na tkanki miękkie. Zarówno u sportowców, jak i u osób z zespołem bolesnego barku powstałym na skutek przeciążeń zawodowych masaż stosowany jest w celu rozluźnienia nadmiernie napiętych tkanek. Masaż wraz z terapią manualną pomocny bywa także w niektórych przypadkach tzw. barku zamrożonego.
Elementy masażu okolicy okołobarkowej bywają u części pacjentów zalecone także do autoterapii domowej. Dobrze je znają zwłaszcza sportowcy, korzystając z różnego rodzaju masażerów. Jest to szczególnie częste u osób uprawiających siatkówkę, grę w tenisa i inne aktywności mocno obciążające barki, a ale sprawdzić się to może także u pracujących fizycznie. Oprócz masażerów ręcznych dostępne są także masażery w formie rękawa. Z takich form masażu korzysta się np. po treningu lub po pracy, czując przeciążenie mięśni. Jednak o rodzaju autoterapii zawsze powinien zadecydować fizjoterapeuta. Warto więc najpierw wybrać się do specjalisty, który zdiagnozuje problem z barkiem i rozpisze plan rehabilitacyjny.
Diagnostyka bólu barku – jakie są najważniejsze badania stawu barkowego?
W dobraniu skutecznej metody leczenia konieczne jest prawidłowe zdiagnozowanie problemu z barkiem. W tym celu należy skonsultować się z ortopedą, który zleci odpowiednie badania.
W części gabinetów ortopedycznych możliwe jest wykonanie badania USG. Jeżeli lekarz nie dysponuje w gabinecie ultrasonografem, pacjent może zostać skierowany do pracowni USG. Jest to badanie, które zobrazuje elementy miękkie okolicy barku (ścięgna, włókna mięśniowe, więzadła). Lekarz może dzięki temu stwierdzić, czy w wyniku urazu, intensywnego treningu lub ciężkiej pracy fizycznej nie doszło do naderwania lub naciągnięcia mięśni i więzadeł. USG pozwala pokazać też obecność wysięku i innych cech, mogących wskazywać na stan zapalny stawu. Warto wiedzieć, że ultrasonografy wykorzystują też fizjoterapeuci po specjalistycznym kursie w tym zakresie, aby jeszcze lepiej kontrolować efekty usprawniania.
Z kolei badaniem, na które może skierować tylko lekarz, jest RTG barku. Pokazuje ono elementy kostne. Pozwala stwierdzić m.in. obecność zmian zwyrodnieniowych. RTG jest też ważne przy podejrzeniu podwichnięcia i zwichnięcia barku, a także innych urazów stawu barkowego.
W trudnych diagnostycznie przypadkach pacjent kierowany jest na rezonans magnetyczny barku. Badanie to pokazuje dokładnie stan tkanek w okolicy okołobarkowej. Zalecane bywa po urazach oraz w przewlekłych i długotrwałych bólach barku.
Gdy pacjent ma objawy osłabienia barku lub całej ręki, diagnostykę poszerza się także o EMG splotu barkowego. Badanie to pozwala ocenić działanie nerwów i mięśni barku, dlatego ważne jest zwłaszcza po urazach.
Podsumowując, przed dobraniem sposobu leczenia barku konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Na jej podstawie lekarz i fizjoterapeuta zadecydują, jakie metody zostaną użyte w rehabilitacji stawu barkowego. Specjalne techniki fizjoterapeutyczne często są uzupełniane zaleceniami dotyczącymi autoterapii. Wśród nich są ćwiczenia do wykonywania pomiędzy sesjami, a także metody rozluźniania barku, np. masażem przyrządowym. Warto więc wybrać się do specjalisty, aby zdiagnozować problem barku i dostosować metody autoterapii do indywidualnych potrzeb.